mniej niż trzy

Uszanowanie. Spotyka się zapis: „…czynnych jest mniej niż trzy tory…”. Moim skromnym [zdaniem] jest to forma niepoprawna, choć pewności nie mam, stąd moje pytanie. „Czynne są mniej niż trzy tory” – tak, jak dla mnie, brzmi lepiej.
Obie konstrukcje można uzasadnić, por. „Czynnych jest (…) mniej (…)” i „Czynne są (…) tory”. W zależności od wyboru czasownik uzgadnia się z zaimkiem liczebnym lub z rzeczownikiem.
Gdyby zamiast liczebnika trzy w zdaniu występowały trzy tysiące, to z dwóch możliwości do wyboru pozostałaby jedna: „Czynnych jest mniej niż trzy tysiące torów”. Gdyby zaś liczby nie zmieniać, ale zmienić szyk, tzn. orzeczenie postawić na końcu, to wybór też ograniczyłby się do jednej możliwości, tyle że innej: „Mniej niż trzy tory są czynne”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski