móc, umieć, potrafić

Szanowny Panie Profesorze!
Węgierskiemu czasownikowi tud odpowiadają w języku polskim znać, wiedzieć, umieć, potrafić, móc. „Mogę to napisać”, bo 'chcę, choć nie muszę' czy też bo 'mam czym pisać'? Jaka jest różnica: „Umiem jeździć na rowerze” / „Potrafię jeździć na rowerze”?
Dziękuję za odpowiedź – Wesolego Alleluja! Smacznego Jajka! Wesołych Świąt Wielkanocnych! – życzy
Á. P. Éva
„Mogę to napisać” można interpretować trojako: (1) jestem w stanie to zrobić, gdyż istnieją po temu warunki, np. mam potrzebne narzędzia i umiejętności; (2) wolno mi to zrobić; (3) jest prawdopodobne, że to zrobię. Między „Umiem to zrobić” a „Potrafię to zrobić” trudniej znaleźć różnicę. Gramatycznie umieć jest niedokonane, potrafić dwuaspektowe. Potrafić może być używane w odniesieniu do czynności powtarzanych, w których chodzi nie tyle o umiejętność, ile o zwyczaj, np. „Potrafią spać do południa” (tzn. często to robią).
Mirosław Bańko, PWN