model Creighton, model creightonowski

Uprzejmie proszę o poradę, czy zgodnie z poprawną polszczyzną nazwa „Model Creighton” używana w języku polskim powinna się odmieniać, czy nie. Nazwa „Model Creighton” – określająca naukę metody obserwacji cyklu – pochodzi od nazwy uniwersytetu  Creighton University z Omaha, a ta z kolei pochodzi od nazwiska założyciela Edwarda Creightona.

Forma dopełniaczowa drugiego członu przywołanej w pytaniu nazwy może wprowadzać rodzimego odbiorcę w błąd. Może on bowiem domniemywać, że ów model został opracowany przez mężczyznę o nazwisku Creighton. Tymczasem – jak wiemy – prace nad modelem zostały zapoczątkowane w St. Louis University, a następnie kontynuowane przez grupę badaczy z Creighton University Medical Center, kierowanych przez doktora Thomasa W. Hilgersa. Nazwa została pierwotnie zarejestrowana jako znak towarowy przez uczelnię, w której model powstawał.

Mając na względzie wszystkie powyższe uwagi i fakty, należałoby zalecić pozostawienie drugiego członu omawianej tu nazwy bez odmiany. Najlepszym jednak rozwiązaniem byłoby oddawanie w polszczyźnie oryginalnej angielskiej nazwy Creighton Model jako model creightonowski (niejako na wzór innych podobnych rozwiązań, por. np. Harvard referencing stylebibliografia w stylu harwardzkim). W tekście dostępnym w internecie można już znaleźć pierwszą jaskółkę takiego rozwiązania, por.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym stosowanym przez lekarza naprotechnologa jest model creightonowski.

Adam Wolański