modyfikacje przysłów

Czy można powiedzieć: „Każda myszka swój ogonek chwali”?
Najbardziej znana wersja tego przysłowia brzmi: „Każda pliszka swój ogonek chwali”. W miejscu pliszki pojawiają się czasem nazwy innych ptaków, ale myszka ptakiem nie jest, więc jej obecność w przysłowiu – jeśli w ogóle zamierzona – tłumaczy się chyba rymem.
O to, czy przytoczona modyfikacja przysłowia jest udana, można się spierać. Moim zdaniem nie jest, gdyż ogonek mysi jest czymś tak skromnym, że nie stanowi powodu do dumy. Jakie były intencje autora wypowiedzi, trudno powiedzieć bez znajomości szerszego kontekstu.
Mirosław Bańko, PWN