mój i swój

Dzień dobry.
Czesto mam wątpliwości dotyczące zaimków mój / swój. W moim odczuciu w zdaniach: „Mieszkam ze swoim / moim chłopakiem”, „W swoim / moim długim życiu nie widziałam nigdy…” te pierwsze brzmią lepiej. Czy obie formy są poprawne? I jak się powinno powiedzieć: „Siłą odwróciłem ją do siebie / do mnie” oraz „Przypominał mi mnie samego / siebie samego”? Także tutaj w moim odczuciu te pierwsze formy są poprawne, ale nie potrafię wyjaśnić dlaczego.
Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Anna Szarak
Zdania „Przypominał mi mnie samego” i „Przypominał mi siebie samego” różnią się znaczeniem, przy czym drugie jest zaskakujące i można podejrzewać, że ten, kto je wygłosił, miał w rzeczywistości na myśli to, co mówi pierwsze zdanie. W pozostałych Pani przykładach zarówno użycie zaimka swój, jak i zaimka mój jest poprawne, ale pierwszy jest tu rzeczywiście lepszy. Współcześnie obserwujemy nadużywanie różnych zaimków dzierżawczych kosztem zaimka swój. W tłumaczeniach z języka angielskiego, w którym swój nie ma odpowiednika, zjawisko takie można wytłumaczyć pośpiechem, ale nie jestem pewien, czy jest to jedyna jego przyczyna. W każdym razie warto pamiętać, że swój to nie to samo, co mój, por. „Spotkał się ze swoją żoną” i „Spotkał się z moją żoną”.
Mirosław Bańko, PWN