most na rzece Wiśle

Szanowni Państwo,
Zajmuję się projektowaniem obiektów mostowych i za każdym razem zastanawiam się, które z wyrażeń jest poprawne: most na rzece Wiśle, most przez rzekę Wisłę czy most nad rzeką Wisłą?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Robert Palicki, Poznań
Most przez rzekę Wisłę można by powiedzieć tylko w szerszym kontekście, w którym wyrażenie przyimkowe łączyłoby się nie z rzeczownikiem most, ale z czasownikiem, np. „Przerzucono most przez rzekę Wisłę”. Pozostałe dwie możliwości są jednakowo poprawne gramatycznie, ale przyjęło się mówić most na rzece…, a nie most nad rzeką… Nad rzeką może być hotel albo plaża, co znaczy, że możemy je znaleźć nad brzegiem rzeki. Mosty zaś, i to nawet wiszące, są na rzece, co może być pozostałością z czasów, gdy budowano je rzeczywiście na wodzie, często prowizoryczne, aby umożliwić przeprawę rycerzom ciągnącym na wojnę, a nie regularną komunikację.
Mirosław Bańko, PWN