motor napędowy

Czy sformułowanie motor napędowy jest poprawne? Czy nie jest to przypadkiem tautologia?
Inżyniera trzeba by zapytać, nie polonistę. Jako polonista mogę sobie jedynie wyobrazić, że jakieś urządzenie oprócz silnika wprowadzającego je w ruch ma inny silnik, który np. hamuje działanie pierwszego. Ten pierwszy byłby więc napędowy, ten drugi – wprost przeciwnie. Może nawet takie urządzenia istnieją?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

    Z inżynierskiego punktu widzenia: motor napędowy to ten motor, który bezpośrednio powoduje ruch obiektu. Obiekt (łódź, pojazd itp.) może mieć więcej motorów które robią coś innego, choć poniekąd każdy motor coś napędza. Jednak chyba bym uważał słowo motor jako archaiczny odpowiednik silnika, o ile nie określa on dwukołowego pojazdu z silnikiem.

    Tomasz Dubiński