motto

Czy pisząc list gratulacyjny i opatrując go mottem (cytatem), należy postawić na końcu kropkę. Np. „Śpieszmy się kochać ludzi…” czy „Śpieszmy się…”.
Bardzo proszę o wyjaśnienie i z góry dziękuję.
Takiego motta, jakie Pani przytoczyła, nie należy zamykać kropką. Jest ono samodzielnym elementem strony, podobnie jak tytuł, podtytuł, slogan reklamowy na plakacie lub nazwa towaru na opakowaniu. Po takich elementach kropki się nie umieszcza.
Gdyby chciała Pani to samo motto przytoczyć ze wskazaniem autora, to można by zrezygnować ze znaków cudzysłowu. W takim wypadku cytat przestałby być samodzielnym elementem tekstu, ale ponieważ kończyłby się wielokropkiem, więc kropki po nim też byśmy nie postawili.
Gdyby jednak zrezygnować z wielokropka – którego przecież w oryginale nie ma, jest on wyłącznie znakiem urwania tekstu – należałoby po cytacie, a przed nazwiskiem autora umieścić kropkę. Wprawdzie kropki w oryginale też nie ma, ale coś powinno oddzielać cytat od podpisu. I to pomimo tego, że podpis znalazłby się w osobnym wierszu:
Spieszmy się kochać ludzi.
ks. Jan Twardowski

Zważywszy na to, że cytat jest krótki, a ciąg dalszy powszechnie znany, Pani decyzję o użyciu wielokropka uważam za racjonalną.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski