mówić z jakims akcentem

Dlaczego mówimy, że ktoś mówi po polsku z obcym akcentem, chociaż rzadko chodzi tutaj o akcent w sensie właściwym (jako przycisk zdaniowy lub wyrazowy), a przeważnie o (obco brzmiące) zabarwienie artykułowanych głosek?
„Jeśli ktoś ma jakiś akcent, to ma charakterystyczną wymowę, zwykle świadcząca o jego pochodzeniu” – informuje Inny słownik języka polskiego PWN, niestety już wyczerpany. Dlaczego słowo akcent ma takie znaczenie oprócz ściśle terminologicznego, które można objasnić jako 'przycisk wyrazowy lub przycisk zdaniowy'? Otóż dawniej słowem tym oznaczano intonację, por. łac. accentus, od dawniejszego ad-cantus, dosłownie 'przyśpiew'.
Mirosław Bańko, PWN