msza i akcenty

Jak powinno się akcentować wyrażenia przyimkowe ze słowem msza? Byłem na MSZY czy byłem NA mszy? Służyć do MSZY czy służyć DO mszy? O ile w pierwszym wypadku spotyka się obydwa sposoby akcentowania, o tyle w drugim wypadku akcent tradycyjnie pada raczej na zaimek. Ponadto, przyjmując, że poprawny (niekoniecznie jako jedyny) jest akcent na przyimek (czyli jeden zestrój akcentowy), to czy poprawna będzie np. forma przede mszą?
Może być NA mszy i może być na MSZY, ale jeśli msza zostanie wyposażona w przydawkę, to przejmie akcent, np. na MSZY świętej. Podobnie jest w przykładach z przyimkiem do. Natomiast przede mszą to inna sprawa, związana nie tyle z akcentem, ile z wyborem formy przyimka. W ogólnej, nieregionalnej polszczyźnie słowo przede występuje tylko w połączeniach przede mną, przede mnie i przede wszystkim. Mówimy więc przed MSZĄ – z akcentem na rzeczowniku.
Mirosław Bańko, PWN