murarski czy murowy? cieplny czy ciepłowniczy?

1. Czy można użyć określenia roboty murowe, czy poprawnie będzie roboty murarskie?
2. Które poprawne jest określenie sieci cieplne czy ciepłownicze oraz węzły cieplne czy ciepłownicze?
Dziękuje i pozdrawiam,
S.H.
Roboty murowe to robotych przy murach. Roboty murarskie to to roboty murarza. Przymiotniki te pochodzą zatem od różnych rzeczowników i dlatego różnią się nieco znaczeniem. Pierwszy jest dość rzadki, ale w tekstach pisanych spotykany.
Z drugą parą przymiotników jest podobnie: cieplny pochodzi od słowa ciepło, ciepłowniczy ma związek z wyrazami ciepłownia i ciepłownictwo. Sieci i węzły mogą być i cieplne, i ciepłownicze – na znaczenie nie ma to jednak wpływu.
Mirosław Bańko, PWN