my i nasz problem

Który zwrot jest poprawny: „Jan stanął przed problemem, wyzwaniem itd.” czy „Przed Janem stanął problem"?
Oba zdanie są poprawne. W pierwszym z nich gramatycznym podmiotem jest Jan, przez co osoba nazwana tym imieniem staje się bohaterem zdarzenia: ona stanęła przed problemem i na niej skupia się nasza uwaga. W drugim zdaniu podmiotem jest problem: on teraz jest w centrum naszej uwagi, a Jan stał się mimowolnym uczestnikiem sytuacji. Różnica nie jest wielka, ale jest dostrzegalna.
Mirosław Bańko