my z mamą

Czy poprawna jest forma my z mamą, czy też należy powiedzieć ja z mamą, jeśli chodzi tylko o nas dwie? I co z czasownikiem: l. pojedyncza czy l. mnoga? Może jestem przewrażliwiona, ale w języku, którym teraz się posługuję, my jest błędem i stąd ta niepewność.
My z mamą jest poprawne i wymaga orzeczenia w liczbie mnogiej. Por. przykład ze współczesnej powieści: „Matka postanowiła, że do czyścibuta pójdzie tylko z Gabi. (…) Siedźcie tu, moje dziatki, i czekajcie, a my z Gabi zaraz wrócimy” (Zofia żurakowska, Jutro niedziela).
Mirosław Bańko, PWN