mydło i bydło

Czy wyrazy być i bydło są ze sobą powiązane tak samo jak myć i mydło. Można bowiem sądzić, że podobnie jak głównym zadaniem mydła jest mycie, podstawowym wyzwaniem stojącym przed bydłem jest istnienie.
Pozdrawiam
Jest między nimi podobieństwo formalne (ten sam sufiks), ale różnica znaczeniowa (różne kategorie semantyczne). Przy czym pierwotne znaczenie bydła to 'miejsce pobytu', stąd wykształciło się znaczenie 'majątek', a z niego na koniec 'zwierzęta hodowlane' (właściwie zaś nie na koniec, bo jest jeszcze znaczenie odnoszone do ludzi).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski