na czas Bożego Narodzenia?

 
na czas Bożego Narodzenia?
5.11.2001
Czy poprawne jest sformułowanie: „Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery na czas Bożego Narodzenia…”? Spotkałam się z opinią, ze wyrażenie na czas jest rusycyzmem. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Pozdrawiam,

Beata Rękas
Wprawdzie do Bożego Narodzenia jeszcze daleko, ale odpowiadamy, zgodnie z Pani prośbą, tak szybko, jak tylko możemy. Otóż pierwsze, co się rzuca w oczy, kiedy czyta się cytowane życzenia, to wyrażona w nich jasno intencja, by spokój, ciepło i rodzinna atmosfera towarzyszyły adresatowi tylko w czasie świąt: na czas Bożego Narodzenia i ani dnia dłużej! Czy na pewno o to chodziło?
W książce „Twierdza Jasna Góra” (Ryszard Bochenek, Wydawnictwo Bellona) czytamy o prośbie „przeora o. A. Kordeckiego o zawieszenie broni na czas Świąt Bożego Narodzenia”. Mówi się też np. na czas remontu i na czas wyjazdu, ale takie sformułowania występują w oficjalnych tekstach, a nie w życzeniach świątecznych. Sugerowalibyśmy raczej, aby życzenia sformułować tradycyjnie, np. „Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery z okazji Bożego Narodzenia…” albo – jeśli naprawdę trzeba ograniczyć życzenia do dni świątecznych – „Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery w Boże Narodzenie…”.
To zaś, czy na czas jest rusycyzmem, czy nie, ma w tej sprawie najmniejsze znaczenie.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!