na czas Bożego Narodzenia?

 
na czas Bożego Narodzenia?
5.11.2001
Czy poprawne jest sformułowanie: „Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery na czas Bożego Narodzenia…”? Spotkałam się z opinią, ze wyrażenie na czas jest rusycyzmem. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Pozdrawiam,

Beata Rękas
Wprawdzie do Bożego Narodzenia jeszcze daleko, ale odpowiadamy, zgodnie z Pani prośbą, tak szybko, jak tylko możemy. Otóż pierwsze, co się rzuca w oczy, kiedy czyta się cytowane życzenia, to wyrażona w nich jasno intencja, by spokój, ciepło i rodzinna atmosfera towarzyszyły adresatowi tylko w czasie świąt: na czas Bożego Narodzenia i ani dnia dłużej! Czy na pewno o to chodziło?
W książce „Twierdza Jasna Góra” (Ryszard Bochenek, Wydawnictwo Bellona) czytamy o prośbie „przeora o. A. Kordeckiego o zawieszenie broni na czas Świąt Bożego Narodzenia”. Mówi się też np. na czas remontu i na czas wyjazdu, ale takie sformułowania występują w oficjalnych tekstach, a nie w życzeniach świątecznych. Sugerowalibyśmy raczej, aby życzenia sformułować tradycyjnie, np. „Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery z okazji Bożego Narodzenia…” albo – jeśli naprawdę trzeba ograniczyć życzenia do dni świątecznych – „Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery w Boże Narodzenie…”.
To zaś, czy na czas jest rusycyzmem, czy nie, ma w tej sprawie najmniejsze znaczenie.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!