na czas Bożego Narodzenia?

Czy poprawne jest sformułowanie: „Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery na czas Bożego Narodzenia…”? Spotkałam się z opinią, ze wyrażenie na czas jest rusycyzmem. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Pozdrawiam,

Beata Rękas
Wprawdzie do Bożego Narodzenia jeszcze daleko, ale odpowiadamy, zgodnie z Pani prośbą, tak szybko, jak tylko możemy. Otóż pierwsze, co się rzuca w oczy, kiedy czyta się cytowane życzenia, to wyrażona w nich jasno intencja, by spokój, ciepło i rodzinna atmosfera towarzyszyły adresatowi tylko w czasie świąt: na czas Bożego Narodzenia i ani dnia dłużej! Czy na pewno o to chodziło?
W książce „Twierdza Jasna Góra” (Ryszard Bochenek, Wydawnictwo Bellona) czytamy o prośbie „przeora o. A. Kordeckiego o zawieszenie broni na czas Świąt Bożego Narodzenia”. Mówi się też np. na czas remontu i na czas wyjazdu, ale takie sformułowania występują w oficjalnych tekstach, a nie w życzeniach świątecznych. Sugerowalibyśmy raczej, aby życzenia sformułować tradycyjnie, np. „Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery z okazji Bożego Narodzenia…” albo – jeśli naprawdę trzeba ograniczyć życzenia do dni świątecznych – „Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery w Boże Narodzenie…”.
To zaś, czy na czas jest rusycyzmem, czy nie, ma w tej sprawie najmniejsze znaczenie.
Mirosław Bańko