na czy do?

Szanowni Państwo!
Moje pytanie dotyczy poprawności zwrotów: chory przyjęty na oddział / do oddziału, chory leżący w oddziale / na oddziale. Posiadany przez mnie słownik podaje jako poprawną formę na, jednak znalazłem w Państwa poradni odpowiedź dotyczącą zwrotów na izbie przyjęć, wytrzeżwień oraz do izby wytrzeźwień, przyjęć i mam wątpliwości. Dziękuję za odpowiedź.
Wybór przyimka – na czy do? – zależy od znaczenia, w którym używamy słowa oddział (zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN). W odniesieniu do odziału szpitalnego w użyciu jest przyimek na, np. leżeć na odziale okulistycznym i przenieść chorego na oddział okulistyczny. Izba wytrzeźwień – choć może bliska oddziałowi szpitalnemu, jeśli chodzi o rodzaj działalności – językowo się od niego różni. Mówimy np. pobyt w izbie wytrzeźwień i zabrać kogoś do izby wytrzeźwień. Tak jak w wiejskiej izbie i do wiejskiej izby.
Mirosław Bańko