na drodze czy w drodze?

Pytanie dotyczy sformułowania na drodze. Czy można powiedzieć: „Materiały zostały zakupione na drodze przetargu”, „Ptaki pozyskano na drodze polowań”? Jest to prawidłowe? Czy może powinno być „Materiały zostaną zakupione w drodze przetargu”, „Ptaki pozyskano w drodze polowań”?
Dziękuję.
Inny słownik języka polskiego PWN informuje, że cel można osiągnąć jakąś drogą (np. pokrętną), na jakiejś drodze (np. sądowej) lub w drodze czegoś (np. przetargu). Jak widać, tylko pośrednio naprowadza na odpowiedź na Pana pytanie. Można jednak zajrzeć do Narodowego Korpusu Języka Polskiego, aby się przekonać, że wyrażenie w drodze przetargu jest tam trzydzieści razy częstsze niż na drodze przetargu. Myślę, że w drugim przykładzie, tym o polowaniach, też lepiej wybrać wersję z przyimkiem w. Proszę jednak nie zapominać, że istnieją wyrażenia synonimiczne, np. w wyniku.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski