na koniec czy na końcu?

Witam,
interesuje mnie różnica pomiędzy formami na koniec oraz na końcu. Jeśli redaguję przepis, czy powinienem powiedzieć „Na koniec dodajemy orzechy”, czy też „Na końcu dodajemy orzechy”?
Z góry dziękuję, życząc pomyślności w Nowym Roku!
W pewnej mierze są to wyrażenia wymienne, a wybór między nimi jest obojętny. Orzechy możemy dodać na koniec i na końcu – na jakość potrawy ani na znaczenie i poprawność zdania nie ma to wpływu.
Na końcu zwykle odnosi się do czegoś, co jest rozciągłe w przestrzeni, i pociąga za sobą użycie dopełniacza („Na końcu tej drogi czeka cię niespodzianka”). Gdy chodzi o zdarzenie, które następuje po innych, częściej powie się na koniec. Owo na koniec poniekąd samo się ilustruje, gdyż nie przyłącza dopełniacza i samo występuje na końcu frazy.
Starałem się odpowiedzieć jak najprędzej, żeby nie spóźnić się z odpowiedzią o rok. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Mirosław Bańko, PWN