na lód i na trawę

Czy poprawne są wyrażenia: poszli na lód, wyszli na lód, poszli na trawę? Znalazłam je w korpusie narracji polskojęzycznych 4-latków i zastanawiam się, czy nie są to jednak wyrażenia idiosynkratyczne.
W przytoczonych zwrotach nie widzę nic osobliwego. Zdanie „Poszli (wyszli) na lód (trawę)” mówi o tym, że ktoś poszedł lub wyszedł na taflę lodową lub na murawę. Tak może powiedzieć nie tylko czterolatek, ale i osoba dorosła.
Mirosław Bańko, PWN