na mistrzostwach czy w mistrzostwach?

Moje uszanowanie.
Czy poprawne jest mówienie, że dany piłkarz występuje NA, czy W mistrzostwach? To samo tyczy się mundialu. Czy zawodnik gra NA mundialu, czy W mundialu?
I jeszcze jedna kwestia, mianowicie takie zdanie: „Yksiński i Kowalski nie wystąpią w tym meczu, gdyż dopiero co wznowili treningi po kontuzji”. Czy „…po kontuzjach”?
Kłaniam się.
Na mistrzostwach i w mistrzostwach, na mundialu i w mundialu to konstrukcje jednakowo poprawne, różnią się tylko częstością użycia. W zdaniu o Yksińskim (albo raczej o Iksińskim) i Kowalskim lepiej użyć wyrażenia po kontuzji. Rozumie się samo przez się, że obaj byli kontuzjowani, a nie dzielili się jedną kontuzją. Użycie formy po kontuzjach mogłoby sugerować, że każdy z nich miał kilka kontuzji.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski