na przykład

Dzień dobry!
Która z poniższych form jest najwłaściwsza w języku pisanym? Czy są między nimi różnice w odbiorze?
- Na przykład
- Przykładowo
- Dla przykładu
O różnicach w odbiorze nic mi pewnego nie wiadomo, należałoby pytać psychologów. Nie udało mi się też stwierdzić, aby którąś z tych form tępiono w wydawnictwach poprawnościowych. Najbezpieczniej kierować się frekwencją: w książkach i w prasie na przykład jest wielokrotnie częstsze od pozostałych dwóch wyrażeń, a częstość tych ostatnich jest podobna. W tekście pisanym dałbym więc pierwszeństwo formie na przykład.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski