na przykład

Na przykład, jeśli/ aby… czy na przykład jeśli/ aby… – należy postawić przecinek przed jeśli/ aby, a po na przykład, jeżeli od niego (od na przykład) rozpoczynamy zdanie?
Pozdrawiam
To zależy. Jeśli na przykład odnosi się do zdania podrzędnego, to przecinek wydaje się zbyteczny, a jeśli do nadrzędnego, to jest potrzebny. Porównajmy: „Kiedy się zawór otworzy? – Na przykład kiedy ciśnienie wzrośnie”, ale: „Co się może zdarzyć? – Na przykład, kiedy ciśnienie wzrośnie, zawór się otworzy”.
Mirosław Bańko