na rogu Piątej Alei i Czterdziestej Drugiej Ulicy

Szanowni Państwo!
Jak napisać nazwy ulic nowojorskich: Piąta Aleja, 42. ulica?
Ponieważ przepisy ortograficzne dotyczące nazw obiektów miejskich są wyjątkowo niepraktyczne (wymagają znajomości tego, co jest właściwą częścią nazwy, a co nie), podajemy Pani to, co jest zgodne ze zwyczajem językowym i poświadczone w tekstach. Pisze się Piąta Aleja i do wyboru Czterdziesta Druga Ulica (z wielkim U) albo 42 ulica (z małym u). Gdyby bezdusznie stosować tu zasady polskiej ortografii, należałoby pisać aleja Piąta i ulica Czterdziesta Druga, ale odradzamy taką praktykę, gdyż i porządek wyrazów w nazwach polskich ulic jest inny, i zwyczaje nazewnicze odmienne. Dla skrótu można pisać natomiast ulica 42 lub ul. 42.
Mirosław Bańko