na rynku wtórnym i pierwotnym

 
na rynku wtórnym i pierwotnym
3.01.2007
Witam,
mam pytanie. Która z konstrukcji jest poprawna: na rynkach: wtórnym i pierwotnym, na rynku wtórnym i pierwotnym, czy na rynkach wtórnym i pierwotnym? Chodzi mi oczywiście o liczbę rzeczownika i ewentualnie obecność znaku interpunkcyjnego. Prosiłabym też o uzasadnienie odpowiedzi:)
Konstrukcja na rynku wtórnym i pierwotnym byłaby idealna, gdyby nie to, że jest teoretycznie dwuznaczna i mało zorientowany czytelnik może pomyśleć – wbrew intencji autora – że chodzi o jeden rynek, jednocześnie pierwotny i wtórny. Jeśli niebezpieczeństwo nieporozumienia nie zachodzi, doradzam wybór tej właśnie możliwości.
Konstrukcja na rynkach wtórnym i pierwotnym nie jest dwuznaczna, ale jest składniowym rusycyzmem i uważny korektor może ją chcieć poprawić, a uważny czytelnik może na nią zareagować niechętnie.
W tej sytuacji rozsądnym kompromisem jest trzecia wersja, z dwukropkiem, tzn. na rynkach: wtórnym i pierwotnym. Osobiście wolę, gdy dwukropek poprzedza dłuższą listę przykładów niż tylko dwa, ale to chyba tylko kwestia gustu.
Mirosław Bańko, PWN
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!