naczelnik wydziału

Dzień dobry,

w pracy mamy zagwozdkę, jak powinno poprawnie zapisywać nazwy stanowisk: „Naczelnik w Wydziale...” czy „Naczelnik Wydziału...” oraz „Inspektor w Wydziale...”. czy „Inspektor Wydziału...” ?

Poprawny jest schemat składniowy: naczelnik wydziału, inspektor wydziału. Należy przy tym pamiętać, że nazwy stanowisk zapisujemy zasadniczo od małej litery. Tylko nazwy własne jednostek organizacyjnych danej instytucji, które wchodzą w skład nazwy funkcji, piszemy od wielkich liter, por. naczelnik Wydziału Geodezji, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, naczelnik Wydziału Architektury, inspektor Wydziału Edukacji, inspektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg, inspektor Wydziału Kryminalnego. Użycie przyimka w jest możliwe w następujących konstrukcjach: naczelnik wydziału w Wydziale Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, naczelnik wydziału w Wydziale Obsługi Ministra w Biurze Ministra, naczelnik wydziału w Wydziale Utrzymania i Rozwoju Systemów Informatycznych w Departamencie Teleinformatyki, naczelnik wydziału w Wydziale Inwestycyjno-Technicznym w Departamencie Administracyjno-Budżetowym.

Adam Wolański