naczelny

Dobry wieczór,
czy słowo naczelny (mam na myśli redaktora naczelnego) w środku zdania piszemy z dużej, czy małej litery?
Dziękuje i pozdrawiam
Anna Jarecka
WIekimi literami możemy napisać Redaktor Naczelny – w adresie listu, w podpisie albo w innym miejscu, gdzie zapis taki będzie miał funkcję tytularną. Odnosząc się do jakiejś osoby, np. w notatce prasowej o spotkaniu w jakimś wydawnictwe, użyjemy jednak małych liter, por. „Czytelnicy spotkali się z redaktorem naczelnym tygodnika”. Słowo naczelny jest używane jako potoczny skrót od redaktor naczelny i nie pełni funkcji tytularnej, dlatego nie pisze się go wielką literą. Gdyby dramaturg jednej z postaci swojego utworu dał takie imię, to owszem – w tekście identyfikowalibyśmy ją słowem Naczelny. Wóczas jednak funkcjonowałoby ono jako nazwa własna, podobnie jak np. Lis i Kogut w Polowaniu na lisa S. Mrożka.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski