nad morze

Czy można jechać nad brzeg morza, czy tylko nad morze albo na brzeg morza?
Wyrażenia te są równoznaczne, ale nie są jednakowo idiomatyczne. Po polsku mówi się zwykle, że ktoś jedzie nad morze. Jeśli nieznajoma osoba powie nam, że jedzie nad brzeg morza albo na brzeg morza, to będziemy się zastanawiać, dlaczego wybrała takie sformułowanie. Może jest cudzoziemcem słabo znającym polszczyznę i przetłumaczyła dosłowanie wyrażenie funkcjonujące w swoim języku ojczystym? A może ma szczególne powody, aby zaznaczyć, że znajdzie się dokładnie nad brzegiem morza (nad przepaścią?), a nie w ogóle nad morzem, czyli po prostu blisko morza?
Mirosław Bańko