nad rzeką Bug, nad Bugiem

Szanowna Poradnio,
ktoś napisał spływy kajakowe rzekami Liwcem i Bugiem. Wydaje się, że lepiej byłoby rzekami Liwiec i Bug. Ale polska gramatyka wymaga odmiany nazw rodzimych, nieodmienne są tylko nazwy egzotyczne. Z Bugiem jest jednak dziwnie – praktyczne użycie przeczy normie. W wyszukiwarce Google forma rzeką Bug występuje 1000 razy częściej niż forma rzeką Bugiem, ale np. z Wartą jest odwrotnie. Czy forma płynąć rzeką Bug jest niepoprawna?
Z.C.
Jeśli w połączeniu z nazwą geograficzną występuje rzeczownik pospolity, odmieniamy tylko ten rzeczownik, nazwa własna pozostaje nieodmienna, np. nad jeziorem Wigry albo nad Wigrami. Są jednak wyjątki, przede wszystkim połączenia z wyrazem miasto [tych dotyczą inne listy w archiwum poradni – Red.], a także nazwy rzek zakończone na -a). W związku z tym należy powiedzieć nad rzeką Bug, Liwiec lub nad Bugiem, Liwcem.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski