nadybać

Czy słowo nadybać było używane tylko przez niewykształconych ludzi? I czy ma ono wulgarne zabarwienie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Anna K.
Nadybać kogoś, czyli 'niespodziewanie kogoś znaleźć lub spotkać', to słowo przestarzałe, ale nie wulgarne. Wyrazy wychodzące z użycia często dłużej przechowują się w gwarach niż w języku ogólnym, stąd może wynikać Pani wrażenie, że nadybać jest właściwe ludziom prostym. Tymczasem nadybać występuje nawet we współczesnej literaturze pięknej, choć tylko w tekstach stylizowanych.
Mirosław Bańko