nafty i benzyny

Czy poprawne jest zdanie: „Z ropy naftowej otrzymuje się: gazy, benzyny, nafty, oleje, asfalty i smary”. Chodzi oczywiście o liczbę mnogą rzeczowników niepoliczalnych. Podobnie czy poprawne jest zadnie: „Notowania giełdowe cen surowców biorą po uwagę trzy ropy naftowe: Ural, Brent i WTI”.
Użycie w liczbie mnogiej rzeczowników niepoliczalnych jest charakterystyczne dla środowiskowych i profesjonalnych odmian języka. Na przykład osoby zajmujące się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz produktów pochodnych wiedzą o nich więcej niż przeciętny użytkownik języka i częściej mają powód mówić o ich rozmaitych rodzajach w liczbie mnogiej. Jeżeli jednak jakaś publikacja wykracza poza dane środowisko (np. ma funkcjonować jako podręcznik), to lepiej unikać form liczby mnogiej rzeczowników niepoliczalnych. Nie można przy tym popaść w automatyzm: pierwsze Pani zdanie nie wymaga, moim zdaniem, interwencji, drugie natomiast jest dla mnie rażące i wolałbym je w wersji: „Notowania giełdowe cen surowców biorą po uwagę trzy rodzaje/gatunki/odmiany ropy naftowej: Ural, Brent i WTI”. Proszę się zorientować, który z rzeczowników wymienionych tu do wyboru (bądź inny ich synonim) byłby najodpowiedniejszy w kontekście ropy naftowej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski