nafty i benzyny

 
nafty i benzyny
27.04.2012
Czy poprawne jest zdanie: „Z ropy naftowej otrzymuje się: gazy, benzyny, nafty, oleje, asfalty i smary”. Chodzi oczywiście o liczbę mnogą rzeczowników niepoliczalnych. Podobnie czy poprawne jest zadnie: „Notowania giełdowe cen surowców biorą po uwagę trzy ropy naftowe: Ural, Brent i WTI”.
Użycie w liczbie mnogiej rzeczowników niepoliczalnych jest charakterystyczne dla środowiskowych i profesjonalnych odmian języka. Na przykład osoby zajmujące się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz produktów pochodnych wiedzą o nich więcej niż przeciętny użytkownik języka i częściej mają powód mówić o ich rozmaitych rodzajach w liczbie mnogiej. Jeżeli jednak jakaś publikacja wykracza poza dane środowisko (np. ma funkcjonować jako podręcznik), to lepiej unikać form liczby mnogiej rzeczowników niepoliczalnych. Nie można przy tym popaść w automatyzm: pierwsze Pani zdanie nie wymaga, moim zdaniem, interwencji, drugie natomiast jest dla mnie rażące i wolałbym je w wersji: „Notowania giełdowe cen surowców biorą po uwagę trzy rodzaje/gatunki/odmiany ropy naftowej: Ural, Brent i WTI”. Proszę się zorientować, który z rzeczowników wymienionych tu do wyboru (bądź inny ich synonim) byłby najodpowiedniejszy w kontekście ropy naftowej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!