napisać pismo

napisać pismo
12.05.2013
12.05.2013
Słownik dobrego stylu w haśle pismo (dokument) notuje połączenie napisać pismo, i to na pierwszym miejscu wśród kolokacji czasownikowych. Czy nie uważa Pan, że powtórzenie tego samego rdzenia w sąsiadujących wyrazach jest jednak trochę niezręczne, a zwrot ów powinien być opatrzony kwalifikatorem potoczności?
Chciałbym dodać, że jako wierny użytkownik Słownika dobrego stylu z niecierpliwością czekam na jego kolejne, rozszerzone wydanie.
Rozszerzonego wydania najprawdopodobniej nie będzie, dziś bowiem każdy sam może sprawdzić interesujące go kolokacje za pomocą kolokatora wbudowanego w wyszukiwarkę PELCRA NKJP. Jeśli zaś chodzi o napisać pismo, to zrównoważony podkorpus NKJP zawiera ponad 150 przykładów sąsiadowania tych słów (w różnych formach gramatycznych i w obu wariantach szyku). Przeważają przykłady prasowe, ale prasa – mimo że nie darzona prestiżem – wraz z innymi mediami silniej dziś wpływa na oblicze języka polskiego niż beletrystyka.
Zestawień wyrazów opartych na tym samym rdzeniu jest więcej, np. myć się mydłem, czytać w czytelni, pić piwo. W połączeniu napisać pismo nic niezręcznego nie widzę, co gorsza – nie wiem, jak lepiej wyrazić tę samą treść w sposób neutralny, tzn. nie sięgając po konstrukcje nacechowane (takie jak sporządzić pismo).
Czytelnikom nie znającym SDS-u powinienem wyjaśnić, że wbrew tytułowi książka ta nie jest słownikiem „dobrego stylu”, lecz kolokacji, w polskiej lingwistyce określanych też czasem jako związki wyrazowe łączliwe, i że ułożona została na podstawie analizy wielomilionowego Korpusu Języka Polskiego PWN.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego