napisik

Niedawno utworzyłam w grze scrabble zdrobnienie napisik, które to słowo w słowniku języka polskiego nie występuje, mimo, że wydaje mi się poprawnie utworzone i używane, być może rzadko, ale jednak. Dlatego zastanawiać zaczęło mnie, co decyduje o tym, że jedno zdrobnienie jest uwzględnione w słowniku języka polskiego, a inne nie. Czy brak jakiegoś zdrobnienia w tym słowniku może być traktowany jako ostateczny dowód na nieistnienie tego zdrobnienia, a więc jego niepoprawność?
Rozumiem, że gra Pani w scrabble amatorsko, nie zawodniczo. Uczestnicy turniejów scrabble posługują się bowiem specjalnym słownikiem – Oficjalnym słownikiem polskiego scrabblisty – który im mówi, jakich wyrazów mogą używać, a jakich nie.
Jako amatorka może Pani umówić się ze swoim partnerem lub partnerką, że określony słownik będzie dla Was wyrocznią, albo możecie każdorazowo negocjować „legalność” wyrazu. W negocjacjach nad napisikiem warto wziąć pod uwagę, że żaden słownik nie obejmie wszystkich słów (z bardzo wielu powodów, o których tu nie miejsce mówić) i że napisik jest zbudowany zgodnie z regułami słowotwórczymi polszczyzny, o czym przekonują podobne wyrazy, np. globusik, nawiasik, obcasik, szałasik, wąsik (wszystkie zanotowane w Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski