napisik

napisik
9.11.2013
9.11.2013
Niedawno utworzyłam w grze scrabble zdrobnienie napisik, które to słowo w słowniku języka polskiego nie występuje, mimo, że wydaje mi się poprawnie utworzone i używane, być może rzadko, ale jednak. Dlatego zastanawiać zaczęło mnie, co decyduje o tym, że jedno zdrobnienie jest uwzględnione w słowniku języka polskiego, a inne nie. Czy brak jakiegoś zdrobnienia w tym słowniku może być traktowany jako ostateczny dowód na nieistnienie tego zdrobnienia, a więc jego niepoprawność?
Rozumiem, że gra Pani w scrabble amatorsko, nie zawodniczo. Uczestnicy turniejów scrabble posługują się bowiem specjalnym słownikiem – Oficjalnym słownikiem polskiego scrabblisty – który im mówi, jakich wyrazów mogą używać, a jakich nie.
Jako amatorka może Pani umówić się ze swoim partnerem lub partnerką, że określony słownik będzie dla Was wyrocznią, albo możecie każdorazowo negocjować „legalność” wyrazu. W negocjacjach nad napisikiem warto wziąć pod uwagę, że żaden słownik nie obejmie wszystkich słów (z bardzo wielu powodów, o których tu nie miejsce mówić) i że napisik jest zbudowany zgodnie z regułami słowotwórczymi polszczyzny, o czym przekonują podobne wyrazy, np. globusik, nawiasik, obcasik, szałasik, wąsik (wszystkie zanotowane w Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego