naprawczy

Proszę o ocenę poprawności użycia przymiotnika naprawczy w następujących zdaniach:
1) Zanim przystąpi się do wypełniania szczelin i ubytków, trzeba sprawdzić, jak gruba może być warstwa naprawcza.
2) Podobnie jak wszystkie materiały naprawcze, zaprawy montażowe mają bardzo krótki czas wiązania.
Czuję, że takie rozszerzenie znaczenia tego przymiotnika w stosunku do niebudzącego wątpliwości warsztatu naprawczego nie jest stosowne, ale… z drugiej strony pierwsze użycie wydaje się nieco lepsze niż drugie.
W Korpusie Języka Polskiego PWN mamy nie tylko warsztaty naprawcze. Przymiotnik ten pojawia się także w kontekście innych rzeczowników, głównie nazw czynności (działania, procesy, program) i nazw miejsc (zakłady). Nie mamy przykładów z warstwą naprawczą ani materiałami naprawczymi, ale raz występuje bliska im znaczeniowo masa naprawcza. Trzy ostatnie połączenia wyrazowe można uznać za nietypowe, ale przesadą byłoby je oceniać jako błędy.
Mirosław Bańko