nastoletność, nastoleństwo, nastolęctwo

nastoletność, nastoleństwo, nastolęctwo
27.02.2007
27.02.2007
Czy istnieje słowo opisujące okres pomiędzy 10 a 20 rokiem życia? Poprzez analogię do dzieciństwa moglibyśmy mówić o nastoleństwie, a dziecięctwo miałoby odpowiednik w rodzaju nastolęctwa. Nastoletniość brzmi lepiej od poprzednich propozycji, ale w zdaniach: „W okresie nastoletniości byłem bardzo nadpobudliwy” lub „W nastoletniości zacząłem palić” brzmi gorzej od jako nastolatek lub gdy byłem nastolatkiem.
Słowo nastolatek pochodzi od angielskiego teenager, wymyślił je – jeśli się nie mylę – Władysław Kopaliński. Angielszczyzna ma też rzeczownik teenagerness, niezbyt często używany, któremu mogłaby odpowiadać w polszczyźnie nastoletność (analogiczna do pełnoletności) lub nastoletniość (analogiczna do pełnoletniości). Zarówno pełnoletność, jak i pełnoletniość można znaleźć we współczesnych słownikach, ale druga z tych form – mimo że regularna – jest rzadsza.
Wprawdzie nastoletności ani nastoletniości w Korpusie Języka Polskiego PWN nie znalazłem, ale za to bez trudu trafiłem na przymiotnik nastoletni. W tej sytuacji można uznać, że nastoletność i nastoletniość są poprawnie utworzonymi formami pochodnymi.
Nastoleństwo i nastolęctwo mniej mi się podobają. Pierwsza forma może się kojarzyć np. z dostojeństwem, druga z natręctwem, więc efekt ich użycia jest trudny do przewidzenia. Zresztą po co sięgać po słowa tak oryginalne, skoro regularnie utworzona nastoletn(i)ość nie budzi wątpliwości?
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego