nauczyciel czy nauczycielka?

Dzień dobry :)
Robię staż na kolejny stopień awansu nauczycielskiego. Wiem, że już tyle jest „ulg”, jeżeli chodzi o nasz język (z czego tak do końca nie jestem wcale zadowolona), ale pewne słowa brzmią mi w dalszym ciągu jakoś dziwnie. Proszę o poradę. Napiszcie mi proszę, jak powinnam napisać: nauczyciel ubiegający się o… czy nauczycielka ubiegająca się o…? Chodzi – jak się domyślacie – oczywiście o kobietę. Ja jestem za nauczycielką.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję :)
Ja też jestem za nauczycielką. Wyrazem tym zawsze można zaznaczyć płeć osoby. Oczywiście w kontekstach ogólnych, kiedy piszemy o ogólnych prawach czy zasadach, można napisać nauczyciel o osobach obu płci, np. „Nauczyciel powinien całe życie się dokształcać”. Problemem są też zdania zaznaczające wybór z grupy. Na przykład sformułowanie najstarsza nauczycielka w szkole nie mówi nam jednoznacznie, czy nie ma jakiegoś starszego nauczyciela mężczyzny. Jeśli jednak nie mówimy o całej grupie, tylko o konkretnej osobie, zawsze lepiej użyć rodzaju zgodnego z płcią.
Marek Łaziński, Uniwersytet Warszawski