nazwa adresata w liście

Witam.
Zastanawiam się, czy powszechnie stosowane w listach oficjalnych wyrównanie adresata i pożegnania wraz z podpisem do prawej jest kwestią uzusu, czy jest może gdzieś skodyfikowane? Jak się Państwo zapatrują na korespondencję oficjalną z jednostronnym wyrównaniem wszystkiego do lewej?
Pozdrawiam.
Tak, umieszczanie po prawej stronie adresu odbiorcy oraz formuły grzecznościowej na końcu pisma i podpisu nadawcy wynika z tradycji. Obecnie jest na rynku wydawniczym wiele książek kodyfikujących normę epistolograficzną. Polecam następujące: Z. Drygalski, J. Rozmiarek, Listy i pisma użytkowe, Warszawa 2003; R. Sinielnikoff, E. Prechitko, Wzory listów polskich, Warszawa 1999; T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny, Warszawa 2005, rozdz. 6-8. Warto też zajrzeć na stronę internetową dokumenty.nf.pl, gdzie podano około 600 wzorów pism adresowanych do konkretnych firm i ich przełożonych.
Proszę pamiętać, że elegancki list (i oficjalny, i prywatny) powinien zawierać odręcznie zapisany podpis, formułę pożegnalną, a w listach rozpoczynających się od apostrofy typu Szanowny Panie Dyrektorze – również apostrofę.
Listy z tekstem wyrównanym do lewej strony wzorowane są na e-mailach. Taka forma listu – szczególnie adresowanego do kogoś o wyższej randze pragmatycznej – uchodzi za nieelegancką.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski