nazwa firmowa a rodzaj gramatyczny

 
nazwa firmowa a rodzaj gramatyczny
27.04.2011
Szanowni Państwo,
spotkałam się z zapisem „Jeronimo Martins Dystrybucja S.A. zawarła umowę z…”. Jaka jest prawidłowa forma: zawarła, zawarł czy może zawarło? Będę wdzięczna za kilka słów wyjaśnienia, jakie reguły mają tu zastosowanie.
Z poważaniem
Patrycja Bukowska
W przypadku takich rozbudowanych nazw własnych często istnieje problem z ustaleniem rodzaju gramatycznego. Podobny problem występuje w przypadku skrótowców, np. MON (Ministerstwo Obrony Narodowej) może mieć rodzaj nijaki, bo wyrazem nadrzędnym jest ministerstwo, lub męski, ponieważ skrótowiec kończy się w wymowie na spółgłoskę (jak np. ton).
Nazwie podanej przez Panią możemy przypisać nawet trzy rodzaje: męski (ten Martins), żeński (ta Dystrybucja, firma, spółka), nijaki (to przedsiębiorstwo).
W razie wątpliwości tego rodzaju najlepiej ustalić, który z wyrazów nazwy wielowyrazowej jest nadrzędny, podstawowy. W tym wypadku będzie to nazwisko Martins, a więc najlepiej uznać, że cała nazwa jest rodzaju męskiego. Za optymalną należy więc uznać konstrukcję „Jeronimo Martins Dystrybucja S.A. zawarł umowę z…”. Warianty z czasownikiem rodzaju męskiego lub żeńskiego są jednak akceptowalne.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!