nazwa firmy

Szanowni Państwo,
pełna nazwa firmy brzmi: Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA. Biuro informacji gospodarczej to określenie rodzaju podmiotu gospodarczego, wprowadzone przez ustawę. Zazwyczaj używamy formy skróconej (Krajowy Rejestr Długów), czasem jednak jesteśmy zobligowani do posługiwania się pełną nazwą. Czy dopuszczalna jest odmiana tylko trzech pierwszych wyrazów, np. Krajowego Rejestru Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, czy też poprawna jest wyłącznie odmiana wszystkich?
Problem sprowadza się do tego, czy odmieniać wyraz Biuro. Nie kwestionują Państwo faktu, że konstrukcje typu „Pracuję w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej SA” trzeba uznać za wzorcowe, i słusznie.
Myślę, że najlepsze byłoby rozwiązanie tego problemu za pomocą pewnej drobnej modyfikacji. Otóż zapis nazwy Waszej firmy nie uwzględnia faktu, że składa się ona z dwu elementów (albo i z trzech, ale z SA chyba nie ma problemu, bo występuje jako skrót). Jest indywidualna część nazwy Krajowy Rejestr Długów i rodzajowa Biuro Informacji Gospodarczej. Nie zdziwię się jednak, jeśli ktoś pomyśli, że jest odwrotnie. Problem w tym, że nazwa jest długa, składa się wyłącznie z wyrazów pospolitych, zawiera dwa określenia „rodzajowe” (jedno w pełnym brzmieniu, drugie skrócone), a w rezultacie nie jest dość czytelna.
Można jednak łatwo ją zmodyfikować, by stała się czytelniejsza. Wystarczy skromny znak interpunkcyjny, kropka albo myślnik. Proponuję tak: Krajowy Rejestr Długów – Biuro Informacji Gospodarczej SA. Byłoby to potrzebne tylko w tekście, bo w innych wypadkach można się wspomóc odpowiednim układem graficznym.
Powinno to ułatwić akceptację konstrukcji typu „Pracuję w Krajowym Rejestrze Długów – Biuro Informacji Gospodarczej SA” (w mowie myślnik trzeba zastąpić krótką pauzą).
Jeśliby ten sposób z jakiegoś powodu był trudny do przyjęcia, jest jeszcze jeden. Skoro biuro informacji gospodarczej to określenie rodzajowe, aż się prosi, żeby go używać w formie skrótowej, co by dobrze współgrało ze skrótem, który występuje po nim: Krajowy Rejestr Długów BIG SA (tu nawet nie potrzebujemy znaku interpunkcyjnego). Wprawdzie takie skrócenie może wydawać się nieco mylące, ale w dokumentach można podać najpierw pełną nazwę.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski