nazwiska córek

 
nazwiska córek
14.02.2002
Czy córka państwa Radło będzie się nazywać Radlanka, czy Radłówna (tak jak Sikora – Sikorzanka, Skarga – Skarżanka itd.)? Jakie są zasady tworzenia nazwisk córek?
Nazwiska panien (nie córek) tworzono za pomocą przyrostków:
a) -ówna – od nazwisk męskich zakończonych na spółgłoskę (z wyjątkiem g), np. Dudek – Dudkówna, Kuraś – Kurasiówna lub na samogłoski -e, -o, np. Linde – Lindówna, Stańko – Stańkówna;
b) -anka – od nazwisk męskich zakończonych na -a, -g, -ga, -ge, -go, np. Piętka – Piętczanka, Pług – Płużanka, Skarga – Skarżanka.
Odrębne nazwy dla kobiet niezamężnych nie są już stosowane w języku polskim, chyba że intencją mówiącego jest stylizacja albo żart.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!