nazwiska męskie na -el

Jak odmienić nazwisko Apel? Krzysztofa Apel? Krzysztofa Apla? Krzysztofa Apela (tak w ogóle źle brzmi)?
Niektóre nazwiska męskie na -el tracą e w przypadkach zależnych (np. Wedla, Havla), inne nie (np. Kinkel – Kinkela). Decyduje o tym najbardziej stopień przyswojenia nazwiska: tracą e zwykle te nazwiska, które mają dłuższą tradycję w polszczyźnie. Można by na tej podstawie zalecać odmianę: Apela, Apelowi itd. Jeśli jednak właściciel tego nazwiska widzi analogię np. do nazwy Opel, która też pochodzi od nazwiska, i jeśli ma ochotę swoje nazwisko odmieniać: Apla, Aplowi itd. – to nie ma w tym nic złego. Błędem byłoby tylko pozostawienie nazwiska Apel w postaci nie odmienionej, a więc mówienie np. Krzysztofa Apel.
Mirosław Bańko