nazwiska na -wski

Witam!
Proszę o wyjaśnienie poprawności wymowy nazwiska Kogowski. Chciałabym wiedzieć, która forma jest poprawna: czy zgodna z pisownią [Kogowski], czy bez w, czyli [Kogoski]?
Dziękuję.
Przymiotniki o zakończeniu -wski, a także identycznie zakończone nazwiska mogą być wymawiane dwojako: starannie [-fski], np. [kogofski], lub potocznie [-ski], np. [kogoski]. Dziś, gdy obserwuje się wpływ pisowni na wymowę Polaków, ten potoczny wariant niektórym osobom wydaje się niepoprawny. Językoznawcy jednak go aprobują, oczywiście w sytuacjach, w których potoczna wymowa jest odpowiednia, np. w prywatnej rozmowie ze znajomą osobą.
Mirosław Bańko