nazwisko Dróżdż

Szanowni Państwo,
obecnie przygotowuję zaproszenia na ślub. Są to zaproszenia imiennie, gdzie konieczne jest odmienienie nazwisk. Jedno z nich sprawia mi wiele kłopotów. Stąd moje pytanie: jak odmienić nazwisko Dróżdż? Czy poprawną formą będzie „Zapraszam Szanownych Państwa X i Y Dróżdżów”? Czy „Zapraszam Szanownych Państwa X i Y Drożdżów”? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Alina Radwańska
Nazwisko, o które Pani pyta, nosił niedawno zmarły poeta, Stanisław Dróżdż. Na poświęconej mu stronie internetowej (http://www.drozdz.art.pl/), a także w innych poświęconych mu materiałach internetowych można znaleźć dopełniacz Dróżdża. Wyszukiwarka Google znajduje jednak więcej przykładów z formą Drożdża (z tą końcówką musi to być nazwa osobowa) niż Dróżdża. Jak stąd wynika, różni nosiciele tego nazwiska używają go różnie.
Nie jest to przykład odosobniony. Nowy słownik poprawnej polszczyzny informuje np., że nazwisko Jarząb może mieć w dopełniaczu formę Jarząba lub Jarzęba. Drugą jednak kwalifikuje jako mniej staranną i zastrzega, że w analogicznych nazwiskach jednosylabowych nie dochodzi do wymiany samogłoski, np. DąbDąba, nie Dęba. Ponieważ nazwisko Dróżdż jest też jednosylabowe, można by formę Dróżdża, w liczbie mnogiej Dróżdżowie, uznać za bardziej uzasadnioną, sprzyjającą poprawnemu utworzeniu mianownika lp.
W sumie bezpieczniej wydaje się zaprosić państwa Dróżdżów. Jeszcze lepiej jednak byłoby zasięgnąć języka u osób dobrze poinformowanych (czyli u ich dobrych znajomych) albo zadać Dróżdżom sprytne pytanie, które by ich zmusiło do ujawnienia swoich preferencji.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski