nazwisko Karp

Zmarł Marek Karp. Gazeta Wyborcza przez jakiś czas odmieniała: Marka Karpa. Ostatnio zmienili na: Marka Karpia. Która forma jest prawidłowa?
Dziękuję za odpowiedź.
Nazwiska o formie identycznej jak rzeczowniki pospolite mogą zwykle być odmieniane dwojako: identycznie jak te rzeczowniki lub w sposób specyficzny (co polega głównie na braku odpowiednich oboczności), np. nazwisko Gołąb przyjmować może formy Gołębia lub Gołąba itd.
Ta zasada odnosi się też do podanego nazwiska, od którego można utworzyć dwie serie form odmiany: 1) DB. Karpia, C. Karpiowi, N. Karpiem, Ms. Karpiu; 2) DB. Karpa, C. Karpowi, N. Karpem, Ms. Karpie. Gdybym sam miał wybierać, wybrałbym odmianę drugiego typu.
Należy przy tym pamiętać, żeby w jednym i tym samym tekście używać tylko form jednego typu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski