nazwisko Kycia

Jak odmienić nazwisko KYCIA?
Jeśli jest to z pochodzenia słowiańskie nazwisko, o wymowie zgodnej z pisownią, to powinno odmieniać się tak jak np. nazwisko Kania albo imię Kasia, niezależnie od tego, czy jest odniesione do mężczyzny, czy do kobiety. Różnica rysuje się dopiero w lm, por. Kyciowie i Kyciów (o mężczyznach) oraz Kycie i Kyć (o kobietach, przy czym w praktyce w lm użyje się prawdopodobnie formy nie odmienionej przy odmienionym imieniu, np. pań Aldony i Krystyny Kycia). Jestem zdania, że ze względu na wątpliwości, jakie nazwisko to może nasuwać w odmianie, wynikające z jego nietypowej pisowni (w nazwisku noszonym przez Polaka lub Polkę spodziewana byłaby forma Kicia), powinno się akceptować jego nieodmienność w każdym przypadku, o ile oczywiście towarzyszy mu imię lub inny wyraz w związku zgody, np. pan lub pani.
Jeśli Kycia jest nazwiskiem obcym o wymowie niezgodnej z pisownią, to staniemy wobec pytania, na czym oprzeć jego odmianę: na pisowni czy na wymowie. Kwestia ta była już rozważane w poradni na przykładzie innych nazwisk, głównie w odpowiedziach dr. Jana Grzeni (można je spróbować odnaleźć w poradnianym archiwum).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski