nazwisko Małysa

Obdarzony jestem pięknym (tak, skromność nie jest moją zaletą), aczkolwiek niekiedy kłopotliwym, nazwiskiem – Małysa. Czy odmiana mojego (i podobnych) nazwisk jest „przymusowa”? Jego deklinacja (szczególnie w wołaczu – Małyso) wzbudza niekiedy salwy śmiechu. W bliskich mi kręgach przyjęto zasadę nieodmieniania, ale wielu ludzi uważa to za błąd i sugeruje, aby „deklinować Małysę” zawsze i wszędzie.
Pozdrawiam
Michał
Małysa odmienia się jak Wałęsa; jeśli nie ma Pan oporów, aby odmieniać to drugie, nie powinien Pan bronić się przez odmienianiem pierwszego. Problem z wołaczem jest raczej akademicki: jeśli nawet w Pana środowisku jest przyjęte, aby zwracać się do rozmówcy po nazwisku, to pewnie używa się form typu panie Nowak, a nie panie Nowaku.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski