nazwisko Piksa

nazwisko Piksa
17.10.2012
Witam,
bardzo proszę o podanie, czy nazwisko Piksa należy odmieniać. Która z tych form jest poprawna: dla pani/pana Piksy czy dla pani/pana Piksa? Zapraszam panią/pana Piksę czy Zapraszam panią/pana Piksa? Czy używać formy państwa Piksów?
Pozdrawiam
I jako męskie, i jako żeńskie jest to nazwisko odmienne. Idziemy do pana Piksy i pani Piksy, widzimy pana Piksę i panią Piksę, odwiedzamy państwa Piksów, a także panów Piksów, ale panie Piksy. W drzwiach witają nas państwo Piksowie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!