nazwy okrętów

Mam pewien problem z pisownią nazw statków i okrętów. W naszej rodzimej literaturze występuje kompletny chaos – każdy autor pisze inaczej: wielkim literami ORP GROM, kursywą ORP Grom, z cudzysłowem ORP „Grom” (z tego, co pamiętam, w piśmie cudzysłów może być zastąpiony kursywą – czy to prawda i czy zawsze można stosować wymiennie cudzysłów i kursywę?) lub normalnie ORP Grom.
Z tego, co widzę, w literaturze angielskojęzycznej w przypadku okrętów nie stosuje się cudzysłowu (ale tam rządzi się to prawdopodobnie innymi prawami).
Czy jest jakaś różnica, jeśli piszemy o konkretnej jednostce lub jeśli piszemy o całym typie, np. okręt typu Grom i jednostka ORP „Grom”?
Moja ogromna prośba – czy moglibyście Państwo rozjaśnić mi ten temat?

Pozdrawiam
Michał Kopacz
Spośród czterech spotykanych zapisów:
1. ORP Grom
2. ORP GROM
3. ORP „Grom"
4. ORP Grom

najlepszy wydaje się nam zapis pierwszy, tj. ORP Grom. Nie ma potrzeby, aby używać kursywy, gdyż imion własnych – np. nazwisk, nazw państw lub budynków – nie wyróżnia się kursywą, lecz tylko wielką literą. Z tego samego powodu odradzamy stosowanie cudzysłowów. Natomiast zapis ORP GROM (wszystko wielkimi literami) może być uzasadniony, jeśli w książce cytuje się nazwy wielu okrętów, a autorowi zależy, aby czytelnik je łatwo spostrzegł. Którąkolwiek pisownię Pan wybierze, prosimy pamiętać o konsekwencji: nie należy tego samego raz zapisywać tak, raz inaczej.
Jak pisać o okrętach typu Grom? Chyba właśnie tak, jak to uczyniliśmy w poprzednim zdaniu. Rozumie się, że słowo Grom nie jest nazwą typu okrętów, więc nie powinniśmy pisać go małą literą. Nie warto też stosować kursywy ani cudzysłowów – z tych samych powodów, o których już była mowa.
Czy można wymiennie stosować cudzysłów i kursywę? Często tak, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma możliwości używania kursywy (np. na mechanicznej maszynie do pisania). Jednak pewnych wyrazów zapisywanych zwyczajowo kursywą nie można ujmować w cudzysłów (dotyczy to np. obcojęzycznych cytatów typu sine qua non). Opracowując do druku tekst, w którym nie można zastować kursywy wprost, powinniśmy zaznaczyć ją w ogólnie przyjęty sposób – przez podkreślenie falistą linią.
Mirosław Bańko