nazwy blogów

 
nazwy blogów
29.05.2014
Czy nazwy blogów trzeba pisać w cudzysłowie albo kursywą (np. „Jest autorką blogu «Moda na maliny»”)? I jeszcze jedno (ale związane) pytanie: czy słowa post (wpis) można używać we w miarę formalnych tekstach? Jeśli tak, to jak je odmieniać.
Z góry dziękuję za pomoc.
Dorota
Nazwy blogów można pisać tak jak inne tytuły, tzn. kursywą bez cudzysłowu lub antykwą w cudzysłowie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy tytularna funkcja nazwy i tak jest widoczna, np. w nagłówku strony internetowej. Wtedy ani kursywa, ani cudzysłów nie jest potrzebny.
Post w znaczeniu internetowym można odmieniać tak jak Wielki Post, czyli z dopełniaczem na -u, bądź swoiście, z dopełniaczem na -a. Odpowiednio do tej różnicy są też zróżnicowane bierniki: jeśli nie przeczytać postu, to przeczytać post, a jeśli nie przeczytać posta, to przeczytać posta. W pierwszym wypadku post ma rodzaj męski nieżywotny, w drugim – męski żywotny nieosobowy (niektórzy gramatycy mówią: męskozwierzęcy).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!