nazwy blogów

Czy nazwy blogów trzeba pisać w cudzysłowie albo kursywą (np. „Jest autorką blogu «Moda na maliny»”)? I jeszcze jedno (ale związane) pytanie: czy słowa post (wpis) można używać we w miarę formalnych tekstach? Jeśli tak, to jak je odmieniać.
Z góry dziękuję za pomoc.
Dorota
Nazwy blogów można pisać tak jak inne tytuły, tzn. kursywą bez cudzysłowu lub antykwą w cudzysłowie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy tytularna funkcja nazwy i tak jest widoczna, np. w nagłówku strony internetowej. Wtedy ani kursywa, ani cudzysłów nie jest potrzebny.
Post w znaczeniu internetowym można odmieniać tak jak Wielki Post, czyli z dopełniaczem na -u, bądź swoiście, z dopełniaczem na -a. Odpowiednio do tej różnicy są też zróżnicowane bierniki: jeśli nie przeczytać postu, to przeczytać post, a jeśli nie przeczytać posta, to przeczytać posta. W pierwszym wypadku post ma rodzaj męski nieżywotny, w drugim – męski żywotny nieosobowy (niektórzy gramatycy mówią: męskozwierzęcy).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski