nazwy folderów komputerowych

Czy nazwy katalogów w systemach operacyjnych powinny być pisane wielką literą? Jeśli tak, to czy w zdaniu: „Zapisz ten plik na Pulpicie/Moich dokumentach lub przenieś do Kosza”, słowa: pulpit, moje dokumenty i kosz powinniśmy napisać wielką, czy małą literą?
— lumay, internauta
Tak, nazwy katalogów (folderów) komputerowych należy pisać wielką literą, bo są to nazwy własne. Najlepiej zastosować regułę zapisu nazw programów komputerowych, zgodnie z którą wielkimi literami wyróżniamy wszystkie pełnoznaczne wyrazy w nazwie. Wielkimi literami należy w związku z tym pisać np. Pulpit, Moje Dokumenty i Kosz, jeśli odnoszą się do konkretnych folderów. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do zasadności takiego zapisu, albo też nazwa użyta przez nas nie odnosi się do jednoznacznie określonego katalogu (folderu), piszmy literami małymi. Tak, nazwy katalogów (folderów) komputerowych należy pisać wielką literą, bo są to nazwy własne. Najlepiej zastosować regułę zapisu nazw programów komputerowych, zgodnie z którą wielkimi literami wyróżniamy wszystkie pełnoznaczne wyrazy w nazwie. Wielkimi literami należy w związku z tym pisać np. Pulpit, Moje Dokumenty i Kosz, jeśli odnoszą się do konkretnych folderów. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do zasadności takiego zapisu, albo też nazwa użyta przez nas nie odnosi się do jednoznacznie określonego katalogu (folderu), piszmy literami małymi.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski