nazwy geograficzne

Szanowni Państwo!
Proszę o wyjaśnienie, dlaczego pisze się np. Dolina Białki (tatrzańska), ale dolina Dunajca czy dolina Wisły? Na stronach Encyklopedii PWN znalazłam zapisy:
— masyw/Masyw: Szczepankiewicz Stanisław, Peryglacjalny rozwój rzeźby stoków masywu Ślęży; Sulistrowiczki ‘m. w Masywie Ślęży’,
— pasmo/Pasmo: Czantoria ‘szczyt w Paśmie Czantorii, w Beskidzie Śląskim’; Stożek ‘szczyt w paśmie Czantorii’.
Bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam,
Justyna
W polskich publikacjach z zakresu geografii i turystyki przyjęły się zapisy Dolina Białki, Masyw Ślęży, Pasmo Czantorii. Takie zapisy należy uznać za wzorcowe.
Wyrazy pospolite wchodzące w skład takich i podobnych nazw mogą być czasem zapisywane małymi literami, może się przecież zdarzyć, że nie znamy pełnej formy nazwy. W związku z tym za akceptowalny uznałbym np. zapis dolina Białki (Tatrzańskiej, będącej prawym dopływem Dunajca), bo wyraz dolina występuje w języku potocznym, a więc trudniej zidentyfikować go w funkcji stałego składnika nazwy. Oczywiście gdyby chodziło o inną Białkę (w Polsce mamy siedem rzek o tej nazwie), zapis wielką literą nie miałby sensu. Z kolei masyw i pasmo to w tym kontekście terminy geograficzne, toteż ich zapis małą literą w geograficznych nazwach własnych nie ma uzasadnienia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski